Dlaczego nie warto bagatelizować pierwszych objawów uzależnień?

Dlaczego nie warto bagatelizować pierwszych objawów uzależnień?

Jest wiele osób, które traktują po macoszemu ten właśnie aspekt. Dlaczego to jednak błędne podejście do tematu? Co sprawia, że warto jak najszybciej zdecydować się na leczenie uzależnień?

Z czasem uzależnienie jest coraz trudniejsze do skontrolowania…

Tak naprawdę uzależnienia mogą być różne. Niektóre dotyczą bardzo powszechnych zagadnień. Chodzi na przykład o alkohol, czy narkotyki. Inne problemy są nieco rzadziej traktowane jako uzależnienia. W tym gronie chodzi na przykład o kłopoty z hazardem, czy nadmiernym spożywaniem leków przeciwbólowych. Bardzo ważne jest to, by w porę zorientować się, że coś jest nie tak. Często ludzie mają zaś z tym poważny problem. Pierwsze symptomy uzależnień są bagatelizowane i marginalizowane. Do czego może to jednak doprowadzić? Nie da się ukryć, że przez to dana sprawa powoli zaczyna się po prostu wymykać spod kontroli. Weźmy pod lupę na przykład uzależnienie od hazardu. Osoba mająca ten kłopot zaczyna przegrywać coraz więcej pieniędzy. Finalnie może to doprowadzić nawet do bankructwa. Nic zatem dziwnego, że zauważenie w porę kłopotów jest tak istotne na tej płaszczyźnie. Tam samo jest tak naprawdę z każdym rodzajem uzależnień.

Im wcześniej rozpoczęta terapia, tym lepiej

Potraktowanie na serio pierwszych objawów ma znaczenie pod wieloma względami. Z jednej strony można ustrzec się przed doprowadzeniem swojego życia prywatnego oraz zawodowego do ruiny. A tak może zdarzyć się w przypadku poważnych uzależnień. Z drugiej strony szybsze rozpoczęcie terapii to szansa na szybszy powrót do normalnego funkcjonowania. Leczenie uzależnień zazwyczaj nie jest krótkie, dlatego nie należy zwlekać z podjęciem takiej decyzji.

Facebook Comments Box

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments Box