Farba ceramiczna czy lateksowa?

Farba ceramiczna czy lateksowa?

Malowanie ścian w domu wymaga zakup odpowiednich farb. Na rynku znaleźć można farby i lakiery wielu producentów i typów, wybór nie jest więc prosty. Częstym dylematem, przed którym stajemy w sklepie budowlanym, jest wybór pomiędzy farbami lateksowymi a ceramicznymi. Czym się różnią i która z nich lepiej nadaje się do stosowania wewnątrz pomieszczeń?

Farby lateksowe ze względu na sporą zawartość żywic charakteryzują się znakomitą elastycznością. Powłoka po wyschnięciu  jest odporna na zmywanie. Dla wielu osób najważniejszy będzie fakt, że takie farby nie generują nieprzyjemnych zapachów i są pozbawione toksycznych substancji. Inną zaletą tego typu farb jest zapewnienie bardzo dobrego krycia, co jest szczególnie istotne w sytuacji, gdy chcemy zamalować jakiś bardzo intensywny kolor. Farby lateksowe są często stosowane do malowania pokoi dziecięcych.

Farby i lakiery ceramiczne to z kolei połączenie żywic i pigmentów, które charakteryzują się najwyższą wytrzymałością na szorowanie oraz wilgoć. Ważną zaletą farb ceramicznych jest fakt, że nie przyciągają kurzu. Idealnie nadają się więc do malowania pomieszczeń, w których na co dzień mieszkają alergicy.

Oba typy farb charakteryzują się dobrymi parametrami. Wydaje się jednak, że farby ceramiczne są bardziej odporne na wilgoć. Ich wadą jest natomiast wyższa cena. Niezależnie od tego, który typ farby wybierzemy do malowania naszego domu, to efekt wizualny powinien być bardzo dobry. Zarówno farby lateksowe jak i ceramiczne zapewniają znakomite krycie i piękną głębię koloru.

 

Facebook Comments Box

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments Box