Wszystko o echokardiografii

Wszystko o echokardiografii

Jeżeli niepokoją się Państwo o stan swojego zdrowia, a w szczególności o to, w jakiej kondycji jest Państwa serce, być może warto zastanowić się nad wykonaniem echokardiografii. Jest to nieinwazyjne, nieszkodliwe oraz bezbolesne badanie diagnostyczne, które umożliwia ocenę pracę serca, sprawdzić jego budowę anatomiczną oraz zdiagnozować jego choroby, szmery, zaburzenia rytmu i nie tylko.

Jak się przygotować do badania?

Do zwykłego badania serca nie wymaga się specjalnego przygotowania. W gabinecie wystarczy rozebrać się od pasa w górę w przypadku echokarfiografii przezklatkowej. Istnieje również możliwość wykonania tego badania metodą przezprzełykową, która wymaga stawienia się w gabinecie na czczo.

Jak przebiega badanie?

Echo serca wykonywane jest z wykorzystaniem urządzenia, które wytwarza fale dźwiękowe – ultrasonografu połączonego z komputerem. Badanie odbywa się w wyciszonym pomieszczeniu, w którym znajduje się tylko pacjent i lekarz. Na początku lekarz nakłada na klatkę piersiową pacjenta żel, który umożliwia otrzymanie obrazu serca. Następnie do miejsca posmarowanego żelem przykłada się specjalną głowicę urządzenia. Rozpoczyna się obserwacja pracy serca podczas której pacjent musi pozostać nieruchomo. Zwykle echo serca trwa tylko kilka do kilkunastu minut i nie jest nieprzyjemne dla pacjenta.

Opolu istnieje wiele placówek, w których wykonywane jest echo serca. Jeżeli cokolwiek w pracy tego narządu Państwa niepokoi, na pewno warto umówić się na wizytę, podczas której będzie można wykluczyć wszelkie nieprawidłowości czy choroby.

Facebook Comments Box

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments Box