Zdobądź pieniądze na własny biznes cz.1

Zdobądź pieniądze na własny biznes cz.1

Chcesz założyć firmę, a nie masz pieniędzy na inwestycję? Skorzystaj z Inicjatywy Jeremie.

 

W Polsce pojawia się coraz więcej programów skierowanych do początkujących przedsiębiorców albo biznesmenów, którzy prowadzą już działalność, ale nie mają wystarczającej zdolności kredytowej. Jednym z nich jest inicjatywa Jeremie (ang. Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises – wspólne zasoby dla małych i średnich przedsiębiorstw) skierowana do osób, które na „zwykłym” rynku miałyby trudności z uzyskaniem kredytów. Z pomocy Jeremie skorzystać mogą start-upy i przedsiębiorcy, którzy nie posiadają historii kredytowej albo zabezpieczeń o wystarczającej wartości. Pożyczki udzielane są na okres 60 miesięcy, a oprocentowanie różni się w zależności od województwa.

Tylko dla MŚP

Inicjatywa Jeremie została powołana w 2007 roku przez Komisję Europejską i Europejski Bank Inwestycyjny. W Polsce funkcjonuje na razie w sześciu województwach (dolnośląskim, wielkopolskim, pomorskim, zachodniopomorskim, mazowieckim i łódzkim) i realizowana jest w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Każdy region ma swoją instytucję zarządzającą, która decyduje o tym, jaka kwota zostanie przeznaczona na fundusze – największym budżetem dysponuje województwo wielkopolskie (501,30 min zł), a najmniejszym mazowieckie (61,5 min zł). Do pozyskiwania środków powoływane są regionalne Fundusze Powiernicze, których menedżerem we wszystkich województwach jest Bank Gospodarstwa Krajowego. BGK ma za zadanie uruchomić wsparcie udzielane przez pośredników (przez banki, fundusze pożyczkowe i poręczeniowe), które kierują następnie instrumenty finansowe do przedsiębiorców. Raz wydatkowane środki wracają i są ponownie inwestowane, co umożliwia zabezpieczenie kapitału na inwestycje wielu firm, które nie mogą skorzystać z oferty banków komercyjnych.

Co trzeba zrobić, żeby otrzymać pożyczkę?

– Na początku upewnić się, czy się spełnia wszystkie kryteria. Inicjatywa Jeremie skierowana jest tylko do małych przedsiębiorstw, czyli firm zatrudniających nie więcej niż 250 pracowników i o rocznym dochodzie do 50 min euro. Z pożyczki może także skorzystać osoba fizyczna, która prowadzi działalność gospodarczą, albo franczyzobiorca, nawet jeśli należy do sieci, która nie klasyfikuje się jako MŚP. Ważne, aby sam przedsiębiorca spełniał wymogi małej lub średniej firmy – mówi Piotr Stortz, inspektor w departamencie instrumentów finansowych BGK.

Ciąg dalszy: http://www.sylwestrowe.com.pl/zdobadz-pieniadze-na-wlasny-biznes-cz-2/

Facebook Comments Box

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments Box