Projekt studni- czy jest wymagany?

Projekt studni- czy jest wymagany?

Rodzaje studni

Wyróżniamy kilka typów studni różniących się przede wszystkim średnicą i głębokością czerpania. Jednym z prostszych sposobów na czerpanie zasobów wodnych z gruntu są studnie abisyńskie. Charakteryzują się one stosunkowo małą średnicą (nie przekracza zwykle 75 mm) i głębokością do około 7 m. Znajdują zastosowanie przede wszystkim przy nawadnianiu zieleni. Zwykle wierci się je ręcznie, specjalnym świdrem. Woda jest transportowana na powierzchnię przy użyciu pompy mechanicznej lub elektrycznej samozasysającej.

W przypadku gdy zdecydujemy się na budowę domu na działce, gdzie nie ma możliwości podpięcia się do sieci wodociągowej, najlepszym rozwiązaniem będzie studnia głębinowa. Jej głębokość zwykle przekracza 10 m. Stosuje się elektryczne pompy wodne. Konieczne jest wykonanie badań czerpanej wody w Sanepidzie, aby stwierdzić czy jest zdatna do spożycia. Może wystąpić również konieczność zastosowanie systemu filtracji.

Trzeci rodzaj studni to studnie kopane. Charakteryzują się dość dużą średnicą. Jej ściany są zabezpieczone betonowymi kręgami, których średnica zwykle wynosi 1 m. Wodę czerpie się przy użyciu wiadra lub pompy zanurzeniowej. Są coraz rzadziej stosowane.

Koszty i aspekt prawny

Najtańsze w wykonaniu są studnie abisyńskie. Ich koszt wykonania wraz z orurowaniem i pompą zaczyna się od około 1500 zł. Koszt studni głębinowej wraz z instalacją to od około 7 do 15 tysięcy złotych. Projekt studni nie jest wymagany, jednak trzeba zorientować się czy można w danym miejscu czerpać wodę. Ponadto ważny jest wybór wykonawcy, który będzie w stanie stwierdzić na jakiej głębokości znajdują się warstwy wodonośne.

Facebook Comments Box

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments Box