Rozwód kościelny – jak dostać?

Rozwód kościelny – jak dostać?

Stwierdzenie nieważności ślubu kościelnego to proces często długotrwały i dość trudny. Rozwód kościelny to określenie do unieważnienia ślubu zgodnie z prawem kanonicznym. W tym artykule opiszemy na czym polega rozwód kościelny.

Rozwód kościelny – krok po kroku

Kilkanaście lat wstecz otrzymanie rozwodu było niezwykle trudne, zmieniło się to dopiero za sprawą papieża Jana Pawła II. Również papież Franciszek postanowił, że procedury będą szybsze i łatwiejsze. Warto pamiętać, że rozwód kościelny różni się od rozwodu otrzymanego w świetle prawa cywilnego czyli w sądzie, otrzymanie takiego rozwodu nie oznacza unieważnienia rozwodu w prawie kościelnym – tak samo dzieje się w odwrotnej sytuacji. Oczywiście dla osób wierzących, które z różnych powodów nie chcą dalej pozostawać w związku małżeńskim z drugą osobą, prawo kanoniczne zezwala na unieważnienie małżeństwa.

Rozwód kościelny

Rozwód kościelny

Podstawą do unieważnienia małżeństwa jest wykazanie istnienia, np. braku zgody małżeńskiej. Pierwszy z kilku etapów do uzyskania rozwodu to przygotowanie oraz złożenie skargi powodowej. Droga do kościelnego rozwodu wygląda najczęściej następująco:

  • wizyta w kurii
  • znalezienie świadków
  • powołanie Sądu Biskupiego
  • postępowanie rozwodowe
  • ostateczny wyrok

Osoby chcące otrzymać rozwód kościelny najczęściej zgłaszają się do kancelarii kanonicznej, która przed sądem biskupim prowadzi sprawę o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Z pewnością osoby chcące otrzymać rozwód kościelny powinny uzbroić się w cierpliwość. Warto wiedzieć, że uzyskanie rozwodu kościelnego to długa batalia, która nie zawsze kończy się po myśli małżonków.

Coraz częściej sądy są przychylne do unieważnienia małżeństwa poprzez rozwód kościelny. Tarnów jest miastem gdzie z roku na rok przebywa wniosków o unieważnienie ślubu kościelnego. Z kolei w Polsce każdego roku rozwodzi się ponad 60 tysięcy małżeństw. Z każdym rokiem takich próśb przybywa.

Psychiczna niedojrzałość do małżeństwa, przemoc, oszustwo – te powody najczęściej pojawiają się we wnioskach, które trafiają do sądów kościelnych.

Facebook Comments Box

Artykuły użytkownika

Najnowsze

Najczęściej komentowane

Facebook Comments Box